
5 cech idealnego stołu do jadalni
On 17 października, 2020 by RedakcjaNie ma chyba drugiego tak niezbędnego w jadalni elementu wyposażenia, jak duży stół, który pomieści wszystkich domowników. To od niego zależy komfort spożywania wszystkich posiłków. Przy stole wykonuje się również przecież wiele, innych czynności. Jaki zatem powinien być, żeby idealnie wpisać się w tę domową przestrzeń? Poniżej prezentujemy cztery kluczowe cech dla każdego stołu do domowej jadalni. Czy Twój na pewno spełnia je wszystkie?
1. Wygoda dla każdego domownika i gościa
Podstawową cechą, która wyróżnia dobry stół do domu, jest wygoda użytkowania go. Stół powinien mieć zatem właściwą wysokość, gwarantującą komfortowe siedzenie. Warto zwrócić uwagę na dopasowanie do niego krzeseł. Powinny się swobodnie wsuwać pod niego oraz pozwalać na wygodne siedzenie.
Stół należy dopasować wielkością do pomieszczenia. Brzmi to dość trywialnie, jednakże od tego zależy funkcjonalność mebla. Wybór zbyt dużego modelu utrudnia przemieszczanie się oraz sprawia, że wnętrze nabiera przytłaczającego charakteru. Zbyt mały nie zdoła pomieścić wszystkich osób, które na co dzień z niego korzystają, a to sprawia, że stół przestaje spełniać swoją główną rolę.
2. Wytrzymałość i odporność na uszkodzenia
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu stoły wytwarzano tak, żeby przetrwały wiele lat. Produkowano je z wysokiej jakości materiałów, z dbałością o najmniejszy nawet element. Wszystko po to, żeby mebel przetrwał w domu, służąc nawet kilku pokoleniom.
Czasy się obecnie nieco zmieniły. Nie wymagamy już od stołów aż takiej długowieczności, jednak wciąż są to produkty kupowane na lata, a nie raptem na jeden sezon.
Dlatego też dobry stół do salonu powinien być zrobiony z dobrych surowców, wyróżniających się sporą trwałością.
Na rynku można znaleźć wiele modeli, a materiały, z których je wykonano zależą od stylu i designu. Spotyka się choćby stoły drewniane, metalowe i z tworzyw sztucznych.
Gdy szuka się praktycznego rozwiązania, koniecznie trzeba wybrać stół, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a jego powierzchnię zabezpieczono przed przypadkowymi zarysowaniami lub zalaniem wodą. W innym razie stół szybko ulegnie zniszczeniu, co przełoży się na pogorszenie jego wyglądu, a niekiedy nawet zmniejszenie funkcjonalności.
3. Wielofunkcyjność – nie tylko spożywanie posiłków
Gdy kupuje się stół do jadalni, warto zwrócić uwagę na to, do czego chcemy go wykorzystywać. Teoretycznie jest to przestrzeń do wspólnego spożywania posiłków w gronie rodziny i znajomych.
Jednakże tak naprawdę stół spełnia wiele innych funkcji. Dla niektórych jest to miejsce do codziennej pracy i obecnie w czasach home office, wywołanego pandemią koronawirusa, chętnie adaptuje się stół na przestrzeń do działania zawodowego.
Dla innych stół w jadalni to miejsce, przy którym można się zrelaksować z kubkiem herbaty i dobrą książką.
Z kolei w domach, w których są dzieci, stół pełni często rolę przestrzeni do wspólnej zabawy, czytania książeczek lub wykonywania prac plastycznych do późniejszego zawieszenia na lodówce w kuchni.
To wszystko można robić przy jednym stole. Warto zatem zadbać o to, żeby wybrany model pozwalał na wykonywanie wszystkich zadań, na których nam szczególnie zależy.
Od tego zależy choćby wielkość stołu. Jeżeli zatem na co dzień potrzebujemy niezbyt dużego mebla, a okazjonalnie przyda się nam spora przestrzeń na przyjęcia lub duży blat roboczy, może dobrym rozwiązaniem będzie stół rozkładany lub wręcz z regulacją wysokości.
4. Styl – dekoracja i centralny punkt pomieszczenia
Stół stanowi kluczowy punkt w każdej jadalni. Przykuwa wzrok i koncentruje całą uwagę. Z tego też względu powinien również świetnie się prezentować pod względem estetycznym.
Jak już wspomnieliśmy, na rynku można znaleźć wiele modeli, w różnych stylach. Rozwiązania drewniane najczęściej przypisuje się do aranżacji klasycznych lub skandynawskich. Konstrukcje metalowo-szklane przynależą do wnętrz minimalistycznych i industrialnych, a warianty z tworzyw sztucznych stanowią domenę przestrzeni minimalistycznych i hi-tech.
Wszystko zależy jednak od indywidualnych upodobań. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby stworzyć przestrzeń eklektyczną, nieco przełamującą klasyczne wzorce. Warto jednak zadbać o spójność elementów wprowadzonych do jadalni. W końcu ma być to miejsce do wypoczynku i przyjemnego spędzania czasu.
***
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wybrać odpowiednie meble do jadalni i innych domowych pomieszczeń? Wejdź na iHome24.pl i poznaj rekomendacje ekspertów z branży.
Najnowsze artykuły
- Jak podesty i drabiny aluminiowe ułatwiają pracę na wysokościach w domu i w firmie?
- Szare czy czarne płyty tarasowe – jaki model wybrać do swojej przestrzeni?
- Płyty drogowe – trwałe i niezawodne rozwiązanie od Elbud Gdańsk
- Budowa hal stalowych – o czym pamiętać?
- Nowy blog o meblach skandynawskich – Twoje źródło inspiracji
- Jak dobrać odpowiednią wciągarkę bramową?
- Z czego wykonać uchwyt magnetyczny, aby był trwały i funkcjonalny?
- Słupki odgradzające: Skuteczny sposób na zarządzanie przestrzenią
- Sztuczna trawa – wreszcie dostępna w Krakowie
- Panele akustyczne ścienne — rozwiązania do biur