5 rzeczy, które warto wiedzieć przed zamontowaniem fotowoltaiki
On 11 marca, 2021 by RedakcjaFotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością, a jej moc w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym nieustannie rośnie. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej firm świadczących usługi sprzedaży i montażu systemów fotowoltaicznych. Wybór podwykonawcy jest spory, jednak warto pamiętać, że jednorazowo zamontowana fotowoltaika powinna służyć nam około 30, dlatego warto dobrze zastanowić się nad tym, komu powierzymy to zadanie. Na co dokładnie zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej oferty?
Firma o mocnej pozycji na rynku fotowoltaicznym
Montaż fotowoltaiki jest zadaniem skomplikowanym a sam system powinien przetrwać w nienaruszonym stanie przez kilkadziesiąt lat. Warto więc zdecydować się na firmę z przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem i sporym gronem klientów. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy należy również sprawdzić informacje o firmie takie jak chociażby data założenia oraz kapitał zakładowy. Aby uzyskać informację o spółce z o.o. zwróć się do KRS. Z kolei działalność osobową możesz sprawdzić w bazie CEIDG. Dodatkowym atutem jest notowanie spółki na giełdzie, które daje gwarancję spełnienia przez firmę szeregu rygorystycznych wymagań potwierdzających jej wiarygodność. Jedną z takich firm, która dodatkowo cieszy się świetną reputacją, jest APP Energy, która już od wielu lat montuje instalacje fotowoltaiczne w Lublinie, a firmie zaufało setki osób. Przed rozpoczęciem współpracy można uzyskać odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania w biurze przy ulicy Willowej 42a w Lublinie lub pod numerem telefonu (+48) 693 345 471.
Firma z bogatym portfolio instalacji fotowoltaicznych
Kolejnym krokiem przed ostatecznym wyborem firmy jest sprawdzenie jej portfolio na stronie internetowej lub mediach społecznościowych. Jeśli uda nam się odnaleźć spora ilość różnorodnych realizacji możemy być pewni, że nasz wybór padł na firmę doświadczoną i kompetentną. W tym miejscu warto zwrócić szczególna uwagę na samą estetykę oraz poprawność montażu ( występowanie zacienień, staranność montażu przewodów i dokładne ułożenie paneli na dachu). W celu zweryfikowania tych informacji warto zapoznać się z opiniami o firmie, na przykład na mapach Google: https://g.page/fotowoltaika-appenergy, dzięki czemu zobaczymy, jakie wrażenia ze współpracy mieli inni klienci.
Odpowiednia moc instalacji fotowoltaicznej
Właściwie dobrana moc instalacji jest głównym warunkiem opłacalności montażu fotowoltaiki. Typowo domowa instalacja powinna być przewymiarowana mniej więcej o 20%, ponieważ taki wynik daje pewność pokrycia zapotrzebowania na prąd. Jeśli zdecydujemy się na zbyt dużą moc instalacji to czas spłaty tej inwestycji znacznie się wydłuży a spora nadwyżka wyprodukowanej przez nas energii zmarnuje się.
Profesjonalny przedstawiciel firmowy powinien dokładnie przeanalizować rachunki za energię elektryczną i dobrać odpowiedni rodzaj instalacji. W przypadku gdy bez uzasadnienia osoba tak zaproponuje znacznie wyższą moc instalacji może oznaczać to, że celowo stara się wprowadzić Cię w błąd lub nie zna się na swojej pracy.
Przed wyborem konkretnego instalatora warto również dokładnie prześledzić jaką technologię oferuje, by nie wpędzić się w długie lata spędzone z przestarzałym i często awaryjnym systemem. W obecnej chwili standard stanowią panele monokrystaliczne, wśród których można wyróżnić:
- klasyczne panele z bus parami,
- ogniwa cięte na pół,
- ogniwa z technologią MWT,
- ogniwa z technologią PER.
Na rynku znajdziemy także panele łączące wszystkie te rodzaje, które dają nam gwarancję najwyższej jakości. Ciekawym rozwiązaniem są również panele wykonane z ołowiu o dużym stopniu bezpieczeństwa.
Gwarancja na panele fotowoltaiczne
System fotowoltaiczny to inwestycja na długie lata dlatego warto upewnić się czy firma, z której chcemy skorzystać oferuje następujące gwarancje:
- gwarancja na sprawność (inaczej uzysk/wydajność) – określa czas efektywnego działania systemu. Oferowana jest przez producenta paneli i wynosi około 25 lat. Po upływie tego czasu panele powinny wytwarzać energię wynoszącą minimum 80% początkowej wartości;
- gwarancja na komponenty – jest ona zależna od części instalacji i wykorzystanych podzespołów, jednak zazwyczaj obejmuje okres 5 – 10 lat. Z uwagi na żywotność systemu rzędu nawet 30 lat warto szukać wykonawców, którzy oferują rozszerzenie tego okresu o kilka lat.
- gwarancja na serwis/montaż – najczęściej oferowana jest na okres od 2 do 5 lat, jednak warto szukać wykonawców z dłuższą gwarancją i wykonalności na terenie całego kraju.
Opieka po zakupie fotowoltaiki
Równie istotnym czynnikiem wyboru odpowiedniej firmy jest tzw. opieka posprzedażowa. Niektórzy sprzedawcy kończą współpracę w chwili podpisania umowy, a przecież sam zakup systemu to nie koniec całego procesu. Do pełni szczęścia i możliwości cieszenia się z darmowej energii brakuje jeszcze wypełnienia kilku formalności, które czasem mogą przysporzyć nam sporych kłopotów. Są to między innymi zgłoszenia do operatora sieci dystrybucyjnej naszej mikroinstalacji oraz weryfikacja pierwszego, liczonego od chwili instalacji, rachunku za prąd, w celu sprawdzenia poprawności działania systemu. Wykwalifikowany sprzedawca nie zostawi Cię sam z tymi problemami służąc radą i pomocą nawet po podpisaniu umowy.
Wybór odpowiedniej firmy zajmującej się sprzedażą systemów fotowoltaicznych nie jest sprawą łatwą, a sama długofalowość inwestycji wymaga odrobiny przygotowania i refleksji. Renomowany a przede wszystkim wykwalifikowany instalator to połowa sukcesu, która oszczędzi nam kłopotów przy ewentualnych awariach i da gwarancję i poczucie bezpieczeństwa na cały okres żywotności systemu.
Najnowsze artykuły
- Nowy blog o meblach skandynawskich – Twoje źródło inspiracji
- Jak dobrać odpowiednią wciągarkę bramową?
- Z czego wykonać uchwyt magnetyczny, aby był trwały i funkcjonalny?
- Słupki odgradzające: Skuteczny sposób na zarządzanie przestrzenią
- Sztuczna trawa – wreszcie dostępna w Krakowie
- Panele akustyczne ścienne — rozwiązania do biur
- Żarówki LED i żarówki GU10 – nowoczesne rozwiązania oświetleniowe dla Twojego domu
- Ceowniki stalowe zimnogięte – kluczowe elementy konstrukcyjne
- Znaczenie skupu palet drewnianych w gospodarce obiegu zamkniętego
- Mikrocement na schodach – nowoczesny i trwały sposób na odnowienie wnętrza