
System przeciwpożarowy – sygnalizatory akustyczne i akustyczno-optyczne. Przegląd rozwiązań.
On 23 kwietnia, 2021 by RedakcjaInstalacja systemu przeciwpożarowego wymaga doboru odpowiedniego urządzenia sygnalizującego zagrożenie pożarem. Wybór zależy od wielu czynników, chociażby środowiska w jakim sygnalizator będzie pracował. Odpowiednie rozmieszczenie oraz dobór skutecznych sygnalizatorów mają na celu ułatwienie ewakuacji obiektu zagrożonego pożarem , a co za tym idzie – ratowanie zdrowia i życia. W systemach sygnalizacji pożaru sygnalizator akustyczny lub akustyczno-optyczny pełni więc bardzo ważną role.
Sygnalizatory możemy zakwalifikować jako wewnętrzne, czyli przeznaczone do montażu wewnątrz pomieszczeń (typ A) oraz zewnętrzne przeznaczone do montażu na zewnątrz budynków (typ B). Sygnalizatory zewnętrzne posiadają odpowiednio wysoką klasę szczelności IP, która określa odporność obudowy urządzenia na przenikanie ciał stałych i wody. Ze względu na sposób pracy sygnalizatory możemy podzielić na sygnalizatory akustyczne, które emitują tylko sygnał dźwiękowy i sygnalizatory akustyczno-optyczne, które mają dodatkowo możliwość emitowania światła ostrzegawczego. Rzadziej stosowane są sygnalizatory głosowe mające możliwość nadawania komunikatów słownych. Kolejną kluczową kwestią jest sposób zasilania urządzenia, które może pracować z zasilacza zewnętrznego, baterii lub z linii dozorowej. Wybór źródła zasilania determinuje układ okablowania całego systemu. Poszczególne metody zasilania wymagają dobrania odpowiednich kabli. Ze względu na konieczność działania sygnalizatora w czasie pożaru należy wziąć pod uwagę klasę niepalności kabla zasilającego. Oczywiście wszystkie urządzenia stosowane w systemach przeciwpożarowych muszą mieć odpowiednie certyfikaty (świadectwa dopuszczenia) i być wykonane według obowiązujących norm. Głównym parametrem sygnalizatora akustycznego lub akustyczno –optycznego jest jego natężenie dźwięku. Zgodnie z polskimi normami w pomieszczeniu powinno zawierać się w granicach od 65dB do120dB, natomiast częstotliwość dźwięku powinna zawierać się w przedziale od 500Hz do 2000Hz. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele typów sygnalizatorów , które można zastosować do projektowanego sytemu przeciwpożarowego lub zainstalować w już istniejącym systemie w trakcie jego rozbudowy.
Oto przykłady popularnych sygnalizatorów adresowalnych:
– Adresowalny sygnalizator akustyczny SAL-4001 pracujący w systemach POLON , jest to urządzenie mogące pracować z baterii , zasilacza zewnętrznego , linii dozorowej lub ze wszystkich źródeł jednocześnie, obecność źródeł jest kontrolowana i automatycznie przełączana w razie zaniku napięcia.
– Sygnalizator akustyczny z podtrzymaniem bateryjnym FNM-420 pracuje w systemach przeciwpożarowych Bosch. Technologia wykonania urządzenia zapewnia długotrwałą pracę w trudnych warunkach środowiskowych. Zaletą tego sygnalizatora jest mały pobór prądu w trakcie pracy oraz możliwości konfiguracji urządzenia.
Popularne sygnalizatory konwencjonalne to:
– Sygnalizator akustyczno-optyczny SA-K7N firmy W2 to sygnalizator konwencjonalny często stosowany, niezależnie od producenta centrali systemu. Posiada funkcję optyczną dzięki wbudowanym czterem diodom LED. Występuje w trzech wersjach ze względu na przewidywaną wysokość montażu. Urządzenie umożliwia regulację głośności a także użycie opcji zwiększania głośności w sposób liniowy (70 dB do >100 dB w odległości 1 metra). Regulacja głośności możliwa jest poprzez potencjometr umieszczony w obudowie. Posiada opcję stopniowego narastania głośności.
– Sygnalizator konwencjonalny optyczno-akustyczny serii Eaton ROLP/R1/LX może być stosowany w miejscach gdzie jest wymagana dodatkowa sygnalizacja optyczna alarmu. Sygnalizator jest wydajny prądowo. Aby uzyskać dodatkowe oszczędności prądu, można zredukować częstotliwość błysków części optycznej. Sygnalizator można zastosować w systemach dowolnego producenta.
Projektując system przeciwpożarowy należy pamiętać o kilku podstawowych wymogach dotyczących sygnalizatorów :
– w każdym budynku powinny być minimum dwa sygnalizatory nawet wtedy , kiedy wymagany poziom natężenia dźwięku jest osiągnięty przez jeden z nich ,
– w każdej strefie powinien być co najmniej jeden sygnalizator ,
– nie można przekraczać dopuszczalnych natężeń dźwięku .
Wybór sygnalizatorów systemu przeciwpożarowego należy rozpatrywać indywidualnie biorąc pod uwagę nie tylko charakterystykę budynku, ale także warunki zasilania i typ zastosowanej centrali pożarowej, do której urządzenia będą podłączone.
Jeśli potrzebujesz projekt Systemu Przeciwpożarowego odwiedź stronę http://systemyflortech.pl/system-sygnalizacji-pozaru/.
Najnowsze artykuły
- Jak podesty i drabiny aluminiowe ułatwiają pracę na wysokościach w domu i w firmie?
- Szare czy czarne płyty tarasowe – jaki model wybrać do swojej przestrzeni?
- Płyty drogowe – trwałe i niezawodne rozwiązanie od Elbud Gdańsk
- Budowa hal stalowych – o czym pamiętać?
- Nowy blog o meblach skandynawskich – Twoje źródło inspiracji
- Jak dobrać odpowiednią wciągarkę bramową?
- Z czego wykonać uchwyt magnetyczny, aby był trwały i funkcjonalny?
- Słupki odgradzające: Skuteczny sposób na zarządzanie przestrzenią
- Sztuczna trawa – wreszcie dostępna w Krakowie
- Panele akustyczne ścienne — rozwiązania do biur