
Rekuperator. Dlaczego tak ważne jest odpowiednie dobranie urządzenia?
On 3 stycznia, 2022 by RedakcjaRekuperacja powietrza, jeśli jest odpowiednio dobrana, generuje spore oszczędności na ogrzewaniu, pozwala oczyścić powietrze ze szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń i zwiększyć komfort domowników latem chłodząc ciepłe powietrze z zewnątrz. Niezwykle ważny jest jednak odpowiedni dobór rekuperatora. Jaki rekuperator wybrać?
Rekuperatory powietrza to urządzenia, które zdobyły sporą popularność. Właściciele domów często wybierają wentylację mechaniczną zamiast tradycyjnej – grawitacyjnej z kilku względów.
Zalety rekuperacji
Przede wszystkim odpowiednio dobrany rekuperator pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania. Jest to bowiem nic innego jak centrala wentylacji z odzyskiem ciepła. Urządzenie zaopatrzone jest w wymiennik, który odzyskuje energię w postaci ciepła z nieświeżego, zużytego, wywiewanego powietrza i przekazuje je strumieniowi powietrza nawiewanego. Dzięki temu nie ma konieczności ogrzewania nowego, chłodnego powietrza jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej, lecz jedynie jego dogrzanie.
Co więcej, w trakcie przepływu powietrza przez rekuperator jest ono dodatkowo filtrowane. W zależności od filtra możemy zatrzymać nie tylko szkodliwy dla naszego zdrowia smog w postaci pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, ale także pyłki roślin, znaczną ilość kurzu, a nawet wirusy i bakterie. Korzyścią jaką daje rekuperacja jest także zatrzymywanie hałasu z zewnątrz. Okna przy rekuperacji nie mają bowiem nawiewników.
Wreszcie, rekuperator świetnie sprawdza się w przypadku nowobudowanych domów. Przepisy obowiązujące od 2021 roku nakładają na właścicieli wymogi dotyczące określonej wartości wskaźnika Ep. Pod tym parametrem kryje się wskaźnik nieodnawialnej energii pierwotnej potrzebnej m.in. na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie czy podgrzanie c.w.u.
Jaki rekuperator kupić?
Przed wyborem rekuperatora należy wykonać projekt, który pozwoli określić wydajność urządzenia i dostosować ją do poszczególnych pomieszczeń czy liczby domowników. Bez tego rekuperator i cały system złożony ze złączek, rurek czy kratek wyciągowych i nawiewnych, nie będzie odpowiednio pełnił swojej funkcji.
Istotnym parametrem przy wyborze urządzenia jest także sprawność odzysku ciepła. Warto, by urządzenie miało przeciwprądowy lub krzyżowy wymiennik ciepła. Jeśli z kolei zależy nam na odzyskiwaniu wilgoci z usuwanego powietrza warto zainwestować w wymiennik entalpiczny.
W przypadku efektywności rekuperacji ważna jest także energochłonność wentylatorów i właściwości filtrów powietrza. Szukasz niezawodnego, wysokiej jakości rekuperatora? Wejdź na defro.pl/k,65,rekuperatory.html i dowiedz się więcej!
Najnowsze artykuły
- Jak podesty i drabiny aluminiowe ułatwiają pracę na wysokościach w domu i w firmie?
- Szare czy czarne płyty tarasowe – jaki model wybrać do swojej przestrzeni?
- Płyty drogowe – trwałe i niezawodne rozwiązanie od Elbud Gdańsk
- Budowa hal stalowych – o czym pamiętać?
- Nowy blog o meblach skandynawskich – Twoje źródło inspiracji
- Jak dobrać odpowiednią wciągarkę bramową?
- Z czego wykonać uchwyt magnetyczny, aby był trwały i funkcjonalny?
- Słupki odgradzające: Skuteczny sposób na zarządzanie przestrzenią
- Sztuczna trawa – wreszcie dostępna w Krakowie
- Panele akustyczne ścienne — rozwiązania do biur