Audyt energetyczny – czy warto się na niego zdecydować?
On 27 września, 2021 by RedakcjaTermomodernizacja budynku jest pierwszorzędnym zadaniem dla każdego inwestora. Profesjonalnie wykonane ocieplenie lub docieplenie przyczynia się bezpośrednio do obniżenia kosztów związanych z eksploatacją budynku. Mniejsza energochłonność oznacza nie tylko większe oszczędności dla właściciela budynku, ale również duże korzyści dla środowiska naturalnego w kontekście ekologicznym. W celu zmniejszenia zużycia energii grzewczej i poprawienia energooszczędności budynku, warto pomyśleć o zleceniu audyty energetycznego. Jego główne zadanie to określenie zakresu prac związanych z termomodernizacją konkretnego obiektu, uwzględniając całkowity koszt inwestycji i czas jej zwrotu. Mówiąc prościej, audyt energetyczny jasno pokazuje, jakie konkretnie oszczędności poczynimy, jeśli zdecydujemy się na ocieplenie budynku.
Co znajdziesz w audycie energetycznym?
Audyt energetyczny przedstawia aktualny stan budynku i jego wpływ na energochłonność. Można w nim znaleźć konkretne wyliczenia aktualnego zużycia energii grzewczej i wytyczne, co zrobić, aby poprawić ten stan rzeczy. Zawarte instrukcje mają na celu zminimalizowanie zapotrzebowania tego budynku na ciepło. W celu uargumentowania potrzeby realnych zmian, opisuje się zasadność wszystkich zalecanych prac modernizacyjnych, a ponadto, wskazuje się najoptymalniejsze rozwiązania bazując zarówno nie tylko na obiecanych oszczędnościach, ale również na kosztach realizacji inwestycji. Dowiadujemy się zatem, co dokładnie możemy zrobić dla poprawy energooszczędności naszego domu i ile będziemy musieli za to zapłacić, jednocześnie jesteśmy informowani o realnych korzyściach inwestycji (dzięki konkretnym wyliczeniom).
Audyt cieplny dotyczy nie tylko ocieplenia lub docieplenia budynku, zawiera też informacje na temat wszystkich instalacji i urządzeń, które mają wpływ na energooszczędność w tym konkretnym budynku. Ze względu na słabe parametry, uszkodzenia, kiepską funkcjonalność lub niesprawność, mogą one stanowić doskonałe źródło ucieczki ciepła, co przekłada się na większe zużycie energii. Z tego względu, sprawdza się przegrody zewnętrzne, stolarkę okienną i drzwiową, wszystkie instalacje (grzewcza, wentylacyjna, klimatyzacyjna), oświetlenie w budynku (pod kątem stosowania żarówek energooszczędnych) oraz źródła odnawialne (np. kolektory słoneczne, fotowoltaika). Jeśli budynek nie korzysta z odnawialnych źródeł energii, ekspert przygotowujący audyt może zalecić taką inwestycję, której zwrot nastąpi w stosunkowo krótkim czasie, tym bardziej że możemy liczyć na dofinansowanie na termomodernizację budynku z państwowego funduszu i różnych programów strukturalnych.
Audyt energetyczny – korzyści dla inwestora
Treść audytu energetycznego nie ma charakteru nakazu, a ma wyłącznie cel informacyjny. To, czy inwestor skorzysta z zaleceń eksperta w dziedzinie termomodernizacji, zależy tylko od niego. Ocieplenie budynku do pewnego czasu traktowano przede wszystkim jako kosztowną inwestycję, dostępną dla nielicznych. Jednym słowem, mało kto mógł sobie na nią pozwolić. Obecnie, możemy liczyć na pomoc państwa w działaniach proekologicznych, takich jak montaż fotowoltaiki – na takie cele można ubiegać się o dofinansowanie. Budynek profesjonalnie ocieplony to same korzyści dla inwestora – zdecydowanie spada zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą, dzięki czemu staje się on energooszczędny i samowystarczalny. W niektórych sytuacjach jednak zlecenie audytu jest konieczne, dotyczy to choćby ubiegania się o przyznanie premii termomodernizacyjnej w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Najnowsze artykuły
- Nowy blog o meblach skandynawskich – Twoje źródło inspiracji
- Jak dobrać odpowiednią wciągarkę bramową?
- Z czego wykonać uchwyt magnetyczny, aby był trwały i funkcjonalny?
- Słupki odgradzające: Skuteczny sposób na zarządzanie przestrzenią
- Sztuczna trawa – wreszcie dostępna w Krakowie
- Panele akustyczne ścienne — rozwiązania do biur
- Żarówki LED i żarówki GU10 – nowoczesne rozwiązania oświetleniowe dla Twojego domu
- Ceowniki stalowe zimnogięte – kluczowe elementy konstrukcyjne
- Znaczenie skupu palet drewnianych w gospodarce obiegu zamkniętego
- Mikrocement na schodach – nowoczesny i trwały sposób na odnowienie wnętrza