Co warto wiedzieć, żeby wybrać odpowiedni projekt domu?
On 24 marca, 2021 by RedakcjaWłasny dom to komfort i bezpieczeństwo, a oba te określenia nabierają nowego znaczenia w czasie pandemii. Analitycy rynkowi i eksperci w dziedzinie gospodarki obserwują ostatnio zwiększone zainteresowanie bodową domu jednorodzinnego lub zakupem mieszkania z dużym tarasem i lub ogródkiem. Kiedy więcej czasu spędzamy w domach, zaczynamy dostrzegać potrzebę większego komfortu. Każdy inwestor myśli w pierwszej kolejności o budżecie i działce pod budowę, ale kolejnym bardzo ważnym krokiem w kierunku realizacji planu jest wybór odpowiedniego projektu domu.
Gotowy projekt domu czy indywidualne zamówienie u architekta?
Jeśli inwestor ma dużo czasu i budżet odpowiednio duży, to może pokusić się o zamówienie indywidualnego projektu domu. Trzeba się liczyć, że stworzenie takiego projektu będzie wymagało kilku spotkań, być może wizyty architekta na działce, a na pewno uzgodnienia wielu szczegółów. Może to zająć wiele tygodni, a nawet miesięcy, więc nie każdy pozwoli sobie na taki luksus, nawet jeśli pominie się kilkakrotnie wyższe koszty niż przy zakupie i adaptacji gotowego projektu domu. Dużo szybciej i taniej można nabyć projekt gotowy w renomowanej pracowni architektonicznej, na przykład z500. Oferty biur projektowych można przeglądać w katalogach lub na stronach internetowych. Dzięki szczegółowym kryteriom wyszukiwania można przeglądać tylko te projekty, które spełniają nasze podstawowe wymagania. Otrzymujemy przy tym najczęściej informacje o szacunkowym koszcie budowy i możemy porównać różne podobne propozycje. To duża różnica, czy spędzi się nawet tydzień lub dwa na wybieraniu projektu, konsultacjach z doradcami z biura projektowego, rozmowach na forum z innymi inwestorami, czy parę miesięcy – na współpracy z architektem. Do zamówienia indywidualnego projektu skłaniają się najczęściej osoby, które decydują się budować na trudnym terenie i mają wymagania wykraczające daleko poza standardy. Jeśli inwestor ma nawet wąską lub małą działkę i planuje dom jednorodzinny, to z pewnością znajdzie odpowiedni gotowy projekt domu.
Od czego zacząć i czego nie pominąć, aby wybrać najlepszy projekt domu?
Ponieważ dom budujemy najczęściej dla swojej rodziny, czyli konkretnych użytkowników, w pierwszej kolejności określamy przybliżoną wielkość domu i liczbę pomieszczeń. Jeśli ktoś przystępuje do planowania z myślą, że jak już budować to tak, żeby nikomu i na nic nie zabrakło miejsca, i że weźmie ewentualnie trochę większy kredyt, to powinien wziąć pod uwagę nie tylko koszty samego wzniesienia, wykończenia i urządzenia domu, ale także – jego późniejszego utrzymania. Konkretnie mowa tu o ogrzewaniu, ponieważ to ono kosztuje najwięcej, a im większy dom, tym więcej ciepła potrzeba aby utrzymać w nim komfortową temperaturę zimą. Dlatego nie warto dorysowywać dodatkowych pokoi, które się przydadzą albo nie, dobrze jest natomiast przyjąć założenia co do kosztów budowy i późniejszego utrzymania i szukać projektu, który spełni i potrzeby rodziny i będzie na miarę możliwości.
Kiedy już ustalimy, że dom ma mieć na przykład 150 metrów kwadratowych powierzchni i potrzebujemy trzech sypialni, zaczynamy sprawdzać, czy na działce, którą dysponujemy, można zbudować dom parterowy o takiej powierzchni. Większość wyszukiwarek na stronach biur projektowych podaje przy każdym projekcie minimalną szerokość i długość działki do budowy danego domu. Wymiary te uwzględniają parametry projektu i wymagania podstawowych przepisów budowlanych, które określają minimalne odległości ścian budynku od krawędzi działki, czyli 4 metry dla ściany z oknami lub drzwiami i 3 metry – dla ścian bez otworów. Na działkach wąskich, czyli o szerokości mniejszej niż 16 metrów, odległości te są mniejsze. Dom parterowy rozważamy w pierwszej kolejności z kilku powodów. Po pierwsze jest to opcja tańsza w budowie niż dom dwukondygnacyjny (brak drugiego stropu i schodów, po drugie – wygodniejsza, zwłaszcza jeśli w rodzinie są małe dzieci lub osoby starsze, dla których schody mogą być utrudnieniem. Jeśli na działce nie uda się zmieścić odpowiedniego domu parterowego, rozważamy projekt domu z poddaszem lub piętrowego, skrupulatnie przeglądając wady i zalety każdej z tych opcji. W tym momencie należy też zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a jeśli nie ma go dla wybranej działki – wystąpić o warunki zabudowy (WZ). Dokumenty te określają bardzo istotne parametry, takie jak maksymalna powierzchnia zabudowy, wysokości budynku, kąt nachylenia dachu czy szerokość elewacji frontowej. Jeśli inwestor wybierze projekt niezgodny z tymi dokumentami, projekt będzie wymagał dużych zmian na etapie adaptacji lub wręcz trzeba będzie wybrać inny, co opóźni cały proces i przysporzy kosztów.
Najnowsze artykuły
- Nowy blog o meblach skandynawskich – Twoje źródło inspiracji
- Jak dobrać odpowiednią wciągarkę bramową?
- Z czego wykonać uchwyt magnetyczny, aby był trwały i funkcjonalny?
- Słupki odgradzające: Skuteczny sposób na zarządzanie przestrzenią
- Sztuczna trawa – wreszcie dostępna w Krakowie
- Panele akustyczne ścienne — rozwiązania do biur
- Żarówki LED i żarówki GU10 – nowoczesne rozwiązania oświetleniowe dla Twojego domu
- Ceowniki stalowe zimnogięte – kluczowe elementy konstrukcyjne
- Znaczenie skupu palet drewnianych w gospodarce obiegu zamkniętego
- Mikrocement na schodach – nowoczesny i trwały sposób na odnowienie wnętrza