
Do czego służą środki antyadhezyjne?
On 6 marca, 2021 by RedakcjaW branży budowlanej wciąż dąży się do tego, aby stosowane środki były jak najbardziej bezpieczne i ekologiczne. Jednym z niezbędnych elementów przy wznoszeniu konstrukcji są preparaty antyadhezyjne, stosowane zarówno przy betonie zwykłym, jak i architektonicznym.
- Jakie jest zastosowanie środków antyadhezyjnych?
- Jak stosować te rodzaje preparatów?
- Jakie są rodzaje preparatów antyadhezyjnych?
Przyjrzyjmy się bliżej zastosowaniu tych preparatów oraz sposobom ich działania.
Jakie jest zastosowanie środków antyadhezyjnych?
Mimo że termin antyadhezji, kojarzy nam się głównie z rodzajem powłoki, jaką jest powłoka antyadhezyjna, może mieć on również szerokie zastosowanie w branży budowlanej.
Środek antyadhezyjny to preparat, który sprawdzi się w pracach szalunkowych. Zapobiega on przywieraniu świeżo wylanego betonu na powierzchni deskowania, takiej jak sklejki drewniane czy też formy: metalowe, z tworzywa sztucznego, czy też metalowe. Ich działanie polega na przedłużenie żywotności formy oraz ułatwieniu rozdzielenia szalunku od powierzchni betonu, która już zastygła. Pozwalają na uzyskanie estetycznej i gładkiej powierzchni, pozbawionej plam, rys czy odbarwień.
W ofercie wielu sklepów znajdziemy różne rodzaje środków antyadhezyjnych, które stosowane w pracy z różnymi tworzywami, takimi jak: NBR materiał, SBR czy też FKM.
Jak stosować te rodzaje preparatów?
Przed użyciem powinno się dokładnie sprawdzić dany środek antyadhezyjny pod względem ewentualnych osadów i zamieszać go. Ma to na celu uzyskanie jednolitej substancji. Płyn można nakładać z wykorzystaniem rozpylacza ciśnieniowego lub też za pomocą pędzla. Ważne, by powłoka formy nie posiadała żadnych zabrudzeń i zanieczyszczeń, w przeciwnym wypadku będą one widoczne po rozszalowaniu formy.
Należy pamiętać, by nie nakładać preparatu w okolicach prętów zbrojeniowych czy też przy zbrojeniu. Wydajniejszym sposobem jest nakładanie natryskowe, gdyż nakładanie środka za pomocą pędzla może przyczynić się do zbyt dużego zużycia preparatu. W tym celu sprawdzi się rozpylacz plastikowy.
Jakie są rodzaje preparatów antyadhezyjnych?
Na rynku znajdziemy dwa główne rodzaje preparatów. Możemy je podzielić na te, które są reaktywne chemicznie oraz te wytwarzające barierę na styku powłoka- szalunek.
Pierwszy rodzaj zapobiega wiązaniu się szalunku z betonem. Możemy je podzielić na całkowicie oraz częściowo reaktywne. Te, które są aktywne chemicznie, dobrze sprawdzą się przy betonie architektonicznym, gdyż nie przyczyniają się do powstawania plam oraz przebarwień na jego powierzchni.
Drugi rodzaj preparatów, które wytwarzają cienką barierę przy styku formy i betonu, powstają na bazie olejów z różnymi dodatkami. Nie wchodzą one w reakcje z powłoką betonową.
Najnowsze artykuły
- Kominy nierdzewne – zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym
- Dobrze przemyśl wybór dostawcy gazu – to ma znaczenie!
- Sprężarki śrubowe – co to takiego i do czego można je wykorzystać?
- W jakim pomieszczeniu najlepiej umieścić kominek?
- Pościel i miękka bawełna do dyspozycji
- Zasady BHP podczas pracy minikoparką
- Rynny PCV czy metalowe?
- Loftowe lampy Nowodvorski – idealne zarówno do nowoczesnych jak i tradycyjnych wnętrz
- Dekoder Ferguson Ariva T75 – co warto o nim wiedzieć?
- Grzejniki Altantic dla rozwiązań domowych
Dodaj komentarz