Kolorowe włóczki na letnie dni
On 20 lipca, 2021 by RedakcjaRóżne są opinie na temat tego, jakie wybrać przędze na letni okres. Jedni będą zwracać uwagę, że naturalne, bo nie ma nic lepszego. Inni, że niekoniecznie, bo w zależności od robótki, sprawdzą się również z włókien syntetycznych. Jest oczywiście i trzecia droga, która, jak można się domyślać, w ramach kompromisu wskaże na motki mieszane. My chcielibyśmy zwrócić uwagę na włóczki kolorowe, bo w miesiącach od marca/kwietnia do sierpnia nie ma chyba niczego bardziej radosnego niż wielobarwna garderoba, której sam widok jest odświeżający i napawający optymizmem.
Nie ulega wątpliwości, że prawdę mówiąc kolorowe włóczki przechodzą pewną transformację. Jeżeli do niedawna zwracano uwagę na intensywność barw jednokolorowych motków, to od pewnego czasu kierunek zmian, pozwala spojrzeć na ten proces nieco szerzej. Stało się to za sprawą niezwykle ciekawych rozwiązań w ramach jednej przędzy, gdzie kolory w sposób naturalny przenikają jeden w drugi. Widać to dopiero podczas dziergania konkretnej robótki, ale już sam fakt, że pojawiły się takie możliwości, bardzo zrewolucjonizowało myślenie o dziewiarstwie.
Kolorowe włóczki bawełniane
Do niedawna kolorowe włóczki rozpatrywane były pod kątem włókna i jego możliwości absorbowania farby. Na przykład tak było z bawełną. Świetny, naturalny produkt, ale nieco odporny na zabarwienia. To znaczy, nigdy nie było tak, że nie można było poddać ich włókien farbowaniu. Można, ale w związku z tym, że to naturalny produkt, jego właściwości zależały od miejsca, gdzie bawełna była zbierana oraz od warunków atmosferycznych. Często można było spotkać się z uwagami, że jedna partia włóczek z naturalnego włókna, różniła się między sobą intensywnością kolorów. Dopiero proces maceryzacji sprawił, że surowiec ten daje się dużo łatwiej pokryć farbą. I nie ma już opisanych wyżej problemów.
Włókna syntetyczne
Niewątpliwie mniejsze problemy z farbowaniem mają włókna syntetyczne. Powszechnie znany akryl jest wręcz stworzony do tego, by mienić się wieloma barwami. Podobnie można powiedzieć o poliestrze, czy poliamidzie. Nie jest to zaskakujące, ponieważ proces nakładania kolorów nie jest naturalną czynnością. W zderzeniu z syntetykiem, łatwiej jest mu osiągnąć odpowiedni efekt.
Naturalne kolory
Ciekawe są naturalne kolory włóczek z takich surowców, jak wełna merynosowa, czy alpaki. Może nie posiadają zbyt rozległej palety barw, ale na pewno mają do zaoferowania rozwiązania, które można by nazwać klasycznymi – na przykład biel, czerń i brąz/beż z jego odcieniami, to typowe przykłady, które pozwalają myśleć o nich w kategoriach naturalnych kolorów.
Niemniej kolorowe włóczki na pewno ozdabiają świat swoją różnorodnością, a naszą garderobę oraz wszelkie inne dodatki czynią bardziej atrakcyjną.
Najnowsze artykuły
- Nowy blog o meblach skandynawskich – Twoje źródło inspiracji
- Jak dobrać odpowiednią wciągarkę bramową?
- Z czego wykonać uchwyt magnetyczny, aby był trwały i funkcjonalny?
- Słupki odgradzające: Skuteczny sposób na zarządzanie przestrzenią
- Sztuczna trawa – wreszcie dostępna w Krakowie
- Panele akustyczne ścienne — rozwiązania do biur
- Żarówki LED i żarówki GU10 – nowoczesne rozwiązania oświetleniowe dla Twojego domu
- Ceowniki stalowe zimnogięte – kluczowe elementy konstrukcyjne
- Znaczenie skupu palet drewnianych w gospodarce obiegu zamkniętego
- Mikrocement na schodach – nowoczesny i trwały sposób na odnowienie wnętrza