Montaż konstrukcji stalowej a budowa hal
On 19 listopada, 2020 by RedakcjaKażde większe przedsiębiorstwo z pewnością doceni posiadanie do swojej dyspozycji odpowiednio zaprojektowanej i wykonanej hali. Mogą one służyć do celów handlowych, a więc przykładowo jako hurtownie, do celów produkcyjnych lub jako centra logistyczne. Bez wątpienia powinny być one dopasowane do indywidualnych potrzeb, jednak pewne cechy musi posiadać każdy obiekt tego rodzaju, jak chociażby wytrzymałość. Dlatego też jednym z najistotniejszych etapów budowy obiektów wielkopowierzchniowych jest montaż konstrukcji stalowej. Należy też pamiętać, że proces do niego prowadzący jest niemniej ważny.
Planowanie dopasowane do indywidualnych potrzeb
Zanim możliwy będzie montaż konstrukcji stalowej konieczny jest etap przygotowawczy. Razem z wykonawcą musimy skrupulatnie przeanalizować nasze potrzeby i oczekiwania. Tylko wtedy możliwe będzie zaproponowanie jak najbardziej efektywnego rozwiązania. A dostępnych możliwości jest wiele. Tylko pod względem układu możemy wyróżnić hale jednonawowe, wielonawowe, jedno- lub dwuspadowe, a także w wariantach z suwanicami, zadaszeniami lub przybudówkami czy też budowane jako wiaty. Trudno powiedzieć, które z rozwiązań jest najlepsze, gdyż wszystko zależy od planowanego przeznaczenia. Warto w tym miejscu nadmienić, że firmy generalnego wykonawstwa oferują też możliwość rozbudowy już istniejących hal.
Poza skonfrontowaniem oczekiwań z rzeczywistymi możliwościami, żaden projekt budowy hali nie może powstać bez skrupulatnych analiz technicznych i dokładnych pomiarów. W tym celu wykorzystywane są nowoczesne, zaawansowane programy komputerowe, dzięki czemu przygotowany plan gwarantuje nie tylko solidność wykonania obiektu, ale także i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Ten wstępny etap jest niezwykle ważny i dopiero jego ukończenie pozwala przejść do montażu konstrukcji stalowej.
Montaż konstrukcji stalowej: najważniejsze informacje
Podstawową rzeczą jaką trzeba wiedzieć o konstrukcjach stalowych jest to, że ich głównymi elementami nośnymi są ramy stalowe wykonane ze spawanych dwuteowników o zmiennej wysokości środnika oraz ramy stalowe z dźwigarami kratownicowymi. W przypadku dachu konstrukcję nośną stanowią płatwie z profili zimnogiętych typu Z albo płatwie kratownicowe, które są przeznaczone do hal z dużym rozstawem ram. Natomiast konstrukcja ryglowa ścian, obramowań pod bramy, drzwi i doki przeładunkowe wykonywana jest z profili zimnogietych lub gorącowalcownych. Sztywność przestrzenną konstrukcji zapewniają stężenia, które gwarantują też geometryczną niezmienność podstawowym układom konstrukcyjnym.
Kwestia obudowy zewnętrznej zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji Klienta. Ostateczny wybór musi uwzględniać zarówno właściwości wybranego materiału, jak i pożądany wygląd. Często wykorzystywanym materiałem przy montażu elementów zewnętrznych jest blacha trapezowa. W przypadku poszycia dachu powinna ona być pokryta stopem cynku i aluminium lub farbą poliestrową w kolorze RAL od strony wierzchniej. Do płatwi dachowych blacha mocowana jest za pomocą wkrętów z neoprenowymi podkładkami uszczelniającymi. Blachy wewnętrzne natomiast od strony spodniej pokryte będą również farbą poliestrową w kolorze RAL, a od strony niewidocznej – warstwą podkładową w kolorze szarym.
Arkusze blachy mocowane są również do konstrukcji ryglowej ścian za pomocą wkrętów samowiercących w takim samym kolorze jak sama blacha, co zapewnia większą estetyczność. Obudowa rozpoczyna się zazwyczaj na wysokości ok. 30 cm powyżej powierzchni terenu, a cokół stanowi podwalina betonowa.
W przypadku hal wymagających większej odporności na deszcz i śnieg, wraz z blachami można zastosować dodatkową izolację. Alternatywą tego rozwiązania będą płyty warstwowe, które pełnią funkcję zarówno konstrukcyjną, jak i izolacyjną.
Zaufany generalny wykonawca
Należy pamiętać, że ostateczny sukces związany z montażem konstrukcji stalowej uzależniony będzie od firmy, z którą będziemy współpracować. Będzie ona odpowiedzialna za cały proces budowy, od samego początku, aż do końca. Warto zatem poświęcić czas na zapoznanie się z dostępnymi na rynku ofertami, przyjrzeć się wykonanym realizacjom i zasięgnąć opinii innych.
Najnowsze artykuły
- Nowy blog o meblach skandynawskich – Twoje źródło inspiracji
- Jak dobrać odpowiednią wciągarkę bramową?
- Z czego wykonać uchwyt magnetyczny, aby był trwały i funkcjonalny?
- Słupki odgradzające: Skuteczny sposób na zarządzanie przestrzenią
- Sztuczna trawa – wreszcie dostępna w Krakowie
- Panele akustyczne ścienne — rozwiązania do biur
- Żarówki LED i żarówki GU10 – nowoczesne rozwiązania oświetleniowe dla Twojego domu
- Ceowniki stalowe zimnogięte – kluczowe elementy konstrukcyjne
- Znaczenie skupu palet drewnianych w gospodarce obiegu zamkniętego
- Mikrocement na schodach – nowoczesny i trwały sposób na odnowienie wnętrza