Praca architekta wnętrz – czy warto? Ile zarabia i czym zajmuje się projektant wnętrz?
On 26 września, 2023 by RedakcjaPolacy coraz bardziej doceniają estetyczne rozwiązania i ciekawe aranżacje. Z tego powodu wielu inwestorów chętnie decyduje się skorzystać z usług profesjonalnych architektów wnętrz, którzy są w stanie wykorzystać pełnię potencjału drzemiącego w danej przestrzeni. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie to przekłada się na coraz większą liczbę osób, które chcą pracować jako architekt wnętrz. Ale czy warto? Jak wygląda praca projektanta wnętrz? Ile zarabiają doświadczeni architekci? Na czym polega ta praca — odpowiadamy.
Na czym polega praca architekta wnętrz?
Najprościej ujmując, architekt wnętrz zajmuje się aranżacją i projektowaniem wyglądu danego pomieszczenia, które może znajdować się w domu, apartamencie, biurowcu oraz innych budynkach użyteczności publicznej. To od jego decyzji, pomysłów i umiejętności będzie zależeć ostateczna prezentacja danego wnętrza, jego szata graficzna oraz styl.
Profesjonalny architekt wnętrz taki jak Projektowanie wnętrz Lublin — Biuro projektowe Ka Studio, którego ofertę znajdziemy na stronie ka-studio.pl lub pod adresem ul. Juliana Ochockiego 5/2, 20-636 Lublin, Tel: 515 121 115 służy nie tylko poradą, ale może również stworzyć dokładny projekt koncepcyjny oraz nadzorować wszelkie prace, aż do etapu „pod klucz”. Jest to wyjątkowo wygodna opcja, która oszczędza czas inwestora i sprawia, że cały projekt zostaje dopilnowany w najmniejszym szczególe.
Należy również dodać, że praca architekta wnętrz nie polega na przekonywaniu klienta do swoich pomysłów, lecz na ścisłej współpracy i słuchaniu wskazówek obu stron. Wielu klientów zostawia projektantom wolną rękę, lecz zdarzają się również tacy, którzy mają jasno określone preferencje, które należy dopracować i przelać w gotowy projekt.
Jakie kompetencje powinien posiadać architekt wnętrz?
Profesjonalny architekt wnętrz powinien wykazywać się kilkoma cechami, które ułatwią mu pracę i sprawią, że jego portfolio będzie zachwycać nowych klientów. Jak mówi Architekt wnętrz Katarzyna Sakowska dobry projektant powinien posiadać ponadprzeciętny zmysł estetyczny, oraz zdolność komponowania ze sobą różnych faktur, kolorów oraz materiałów.
Doświadczony architekt wnętrz powinien tworzyć kompletne projekty, obejmujące zarówno wykończenie ścian i podłóg, jak i umeblowanie, rozmieszczenie oświetlenia oraz dekoracje. Wymaga to dokładności oraz umiejętności słuchania podpowiedzi klienta, a także zdolności wsłuchania się w jego potrzeby i dostrzeżenia tego, które rozwiązania mogą spodobać się inwestorowi. W pracy tej niezbędna jest także znajomość najnowszych trendów wnętrzarskich, a także orientowanie się w ofercie najpopularniejszych sklepów.
Jak zostać projektantem wnętrz?
Najpopularniejszy sposób na zostanie architektem wnętrz to ukończenie studiów na ASP lub innej uczelni kształcącej w następujących kierunkach:
- projektowanie wnętrz,
- architektura wnętrz,
- projektowanie architektury wnętrz i otoczenia.
Innym sposobem jest udział w różnorodnych kursach lub wybór odpowiedniej szkoły policealnej, jednak warto pamiętać, że dyplom szkoły wyższej będzie zdecydowanie bardziej ceniony niż kurs. Co więcej, zdecydowanie większą popularnością cieszą się architekci, którzy nieustannie się doszkalają, uczestniczą w różnych spotkaniach branżowych, konferencjach oraz targach wnętrzarskich.
Ile zarabia projektant wnętrz?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bowiem wszystko zależy od kilku czynników, takich jak:
- forma zatrudnienia lub samozatrudnienia,
- doświadczenie zawodowe i stanowisko w firmie,
- miejsce pracy,
- zakres obowiązków,
- specjalizacja i ukończone kursy.
Architekt wnętrz, który dopiero rozpoczyna pracę etatową w firmie, może liczyć na pensję nieco wyższą, niż tzw. minimalna krajowa. Po uzyskaniu odpowiedniego doświadczenia kwota ta wzrasta od ok. 5 tys. do nawet 7,5 tys. brutto miesięcznie. Należy jednak wspomnieć, że są to kwoty odnoszące się do zatrudnienia na umowę o pracę, co jest dość kosztowne dla pracodawcy. Architekci pracujący na kontraktach B2B mogą liczyć na wyższe wypłaty.
Najnowsze artykuły
- Nowy blog o meblach skandynawskich – Twoje źródło inspiracji
- Jak dobrać odpowiednią wciągarkę bramową?
- Z czego wykonać uchwyt magnetyczny, aby był trwały i funkcjonalny?
- Słupki odgradzające: Skuteczny sposób na zarządzanie przestrzenią
- Sztuczna trawa – wreszcie dostępna w Krakowie
- Panele akustyczne ścienne — rozwiązania do biur
- Żarówki LED i żarówki GU10 – nowoczesne rozwiązania oświetleniowe dla Twojego domu
- Ceowniki stalowe zimnogięte – kluczowe elementy konstrukcyjne
- Znaczenie skupu palet drewnianych w gospodarce obiegu zamkniętego
- Mikrocement na schodach – nowoczesny i trwały sposób na odnowienie wnętrza