
Sposób działania strugarki czterostronnej
On 29 czerwca, 2021 by RedakcjaZakłady stolarskie, ciesielskie, tartaki posiadają wiele wyspecjalizowanych maszyn. Każda z nich w inny sposób obrabia drewno. W części firm znajdziemy strugarki czterostronne. Na czym polega ich praca?
Przed wyszczególnieniem poszczególnych elementów mechanicznych strugarki czterostronnej i ich zadań, przyjrzyjmy się, na czym polega sama czynność strugania. Pozwoli to uchwycić następnie różnice między zwykłą maszyną, a jej bardziej zaawansowanym odpowiednikiem.
Na czym polega struganie?
Strugarka nie jest odkryciem naszej epoki. Przed wynalezieniem silników i możliwości ich napędzania różnymi źródłami energii, wszelkie prace związane z obróbką drewna wykonywano ręcznie za pomocą prostych maszyn. Dopiero potem nastąpiła automatyzacja i specjalizacja wśród sprzętu stworzonego do strugania.
Zasada działania jest prosta. Noże (zamontowane w różny sposób – np. dzięki wrzecionom – i umieszczone w charakterystycznych dla danego typu płaszczyznach) ścinają z określonych ścianek zbędny materiał. Ta technika jest wykorzystywana do nadawania drewnu:
- pożądanej gładkości,
- pożądanej grubości,
- prostopadłości i/bądź równoległości poszczególnych ścian.
Strugarki czterostronne mają tę niepodważalną zaletę, że potrafią obrobić drewno z 4 stron jednocześnie. Jakie są poszczególne elementy maszyny?
Układ posuwu
Przed trafieniem drewna do części strugającej maszyny, umiejscowione być muszą na układzie posuwowym. Dzięki niemu drewno jest bezpiecznie prowadzone walcami do wrzecion, gdzie następuje cięcie i stamtąd wychodzi drugą stroną. Aby dobrze ułożyć drewno, w urządzeniu wykorzystano specjalne prowadnice. Cały układ posuwowy porusza się dzięki dodatkowemu silnikowi. Bardzo praktyczną funkcją urządzenia jest możliwość zmiany prędkości, z jaką przesuwa się drewno. Możemy ustawić od kilku do kilkudziesięciu metrów obrabianego drewna na minutę.
Noże, silniki oraz wrzeciona
Najważniejszymi elementami strugarek są wrzeciona, noże i napędzające je silniki. Każde z napędzane jest przez odrębny silnik. Poprzez układ posuwu wędruje do części centralnej maszyny – w tamtym miejscu noże i wrzeciona wykonują struganie z prędkością kilku tys. obrotów na minutę. Dodatkowy i jednocześnie najsłabszy z silników (nie potrzebuje on wielej mocy) odpowiada za regulowanie wysokości cięcia.
Częstokroć silniki oraz wrzeciona posiadają różne cechy (w porównaniu z resztą sprzętu). Z tego powodu zapoznajmy się dostarczonymi przez producenta informacjami o parametrach przed zakupem. Niektóre strugarki czterostronne posiadają wrzeciona, które są zamontowane podwójne (np. 2 szt. dolne i 2 szt. górne).
Konserwacja strugarek
W strugarkach czterostronnych znajdziemy także to, co w podobnych maszynach przemysłowych – tzn. panel sterujący, obudowę, która zapewnia bezpieczeństwo pracownika, a także i pompy smarowania. Ich zadaniem jest sprawić, aby urządzenie się nie zatarło, a praca przebiegała sprawnie. Warto także wykorzystać króćce odciągowe. Dają one możliwość podłączyć odciągarki trocin.
Najnowsze artykuły
- Kominy nierdzewne – zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym
- Dobrze przemyśl wybór dostawcy gazu – to ma znaczenie!
- Sprężarki śrubowe – co to takiego i do czego można je wykorzystać?
- W jakim pomieszczeniu najlepiej umieścić kominek?
- Pościel i miękka bawełna do dyspozycji
- Zasady BHP podczas pracy minikoparką
- Rynny PCV czy metalowe?
- Loftowe lampy Nowodvorski – idealne zarówno do nowoczesnych jak i tradycyjnych wnętrz
- Dekoder Ferguson Ariva T75 – co warto o nim wiedzieć?
- Grzejniki Altantic dla rozwiązań domowych
Dodaj komentarz